واگذاری-زمین-رایگان-به-خانواده‌های-دارای-۳-فرزند

واگذاری زمین رایگان به خانواده‌های دارای ۳ فرزند

طبق قانون و آیین‌نامه اجرایی، همه خانواده‌هایی که تاریخ تولد فرزند سوم آن‌ها همزمان یا پس از زمان تصویب قانون جوانی جمعیت ( 24 آبان 1400) باشد، مشمول این تسهیلات می‌شوند. نکته قابل توجه این است زمین‌ها به کسانی که قبلا مسکن مهر دریافت کرده‌اند نیز تعلق می‌گیرد.

مقام مسئول سازمان ملی زمین و مسکن با تشریح جزئیات واگذاری زمین رایگان به خانواده‌های دارای ۳ فرزند و بیشتر، گفت: فقط هزینه‌ آماده‌سازی زمین از خانوارها دریافت می‌شود.

وی با بیان این‌که تسهیلات‌ هم در قالب زمین و هم در قالب واحد مسکونی است،‌ ادامه داد: حداکثر مساحت پیش‌بینی شده برای تحویل زمین به خانواده‌ها 200 مترمربع است و برای ایجاد انگیزه لازم برای خانواده‌های مشمول، فقط هزینه‌های آماده‌سازی زمین از خانواده‌ها دریافت می‌شود.

وی افزود: این هزینه‌ به صورت نقدی نیست و تا 2 سال بعد از امضا قرارداد در مهلت تنفس، وجهی گرفته نمی‌شود. مابقی آن نیز در 8 سال بعدی دریافت خواهد شد که مبلغ ناچیزی است و شامل کارمزد هم نمی‌شود.

سرپرست دفتر امور واگذاری زمین و مسکن سازمان ملی زمین و مسکن گفت: طبق آیین‌نامه اجرایی میزان ارزش زمین اگر زیر 800 میلیون تومان باشد، به یک خانواده و اگر قیمت آن بالای 800 میلیون تا یک میلیارد و 600 میلیون تومان باشد به دو خانواده و اگر قیمت بیش از آن باشد و قطعه زمین قابلیت تفکیک نداشته باشد، هزینه آماده سازی 200 متر آن گرفته می‌شود و مابقی آن بر اساس مابه التفاوت قیمت دریافت خواهد شد.

با یادآوری این‌که قانون در شهرهایی با جمعیت کمتر از 500 نفر و میانگین باروری کمتر از 2.5 نفر اجرا می‌شود،‌ اگر در شهر مورد نظر زمین به میزان کافی وجود نداشت، در شهر زادگاه پدر یا در شهرهای مجاور نیز واگذار اراضی انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: افرادی که در گذشته یک بار از تسهیلات زمین، یا واحد مسکونی یا وام مسکن یارانه دار استفاده کرده باشد، واجد شرایط برای دریافت تسهیلات نیستند، اما طبق ماده 3 قانون جوانی جمعیت اگر خانواده‌ای هم واجد شرایط نباشد اما فرزند سوم آن‌ها متولد تاریخ اشاره شده به بعد باشد، می‌تواند این تسهیلات جدید را هم دریافت کند.

متقاضیان برای ثبت نام باید به سامانه جامع طرحهای حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir مراجعه کنند.

اگر متقاضیان در روند دریافت تسهیلات و اجرای این طرح دچار مشکل یا ابهام شدند می‌توانند با شماره تلفن 88776740 دفتر واگذاری زمین و مسکن تماس بگیرند.