ثبت-نام-خودرو-برای-مادران-دارای-فرزند-دوم

ثبت نام خودرو برای مادران دارای فرزند دوم

ثبت نام خودرو برای مادران دارای فرزند دوم از تاریخ 1400/08/24

در راستاي ابلاغ قانون حمايت از خانواده و جواني جمعيت در تاريخ 1400/08/24از سوي مجلس شوراي اسلامي، براي مادراني كه فرزند دوم و مابعد آنها پس از تاريخ قانون مذكورمتولد شده اند، خودرو با قیمت مصوب کارخانه دریافت می نمایند.

طبق ماده 12قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت : شرکتهای خودروساز داخلی مکلفند از زمان ابلاغ این قانون یک خودروی ایرانی به قیمت کارخانه به انتخاب و به نام مادر پس از تولد فرزند دوم به بعد در هر نوبت ثبت نام برای یک مرتبه تحویل دهند. در تبصره این ماده از شرایطی صحبت شده که در آن تعداد مادران واجد شرایط و ثبت‌نام کننده از 50درصد میزان خودرویی که تولیدکننده عرضه می‌کند بیشتر باشد. این تبصره برای این شرایط «قرعه‌کشی» را پیشنهاد می‌دهد و می‌گوید: در هر نوبت ثبت نام پنجاه درصد (۵۰%) خودروها مشمول این ماده می باشد و در صورتی که تعداد متقاضیان مشمول از پنجاه درصد (۵۰%) خودروها در هر نوبت ثبت نام بیشتر باشد، اولویت با مادرانی است که طی دو سال قبل خودرویی دریافت نکرده باشند. در هر صورت، اگر تعداد متقاضیان در اولویت یا خارج از آن، بیشتر از پنجاه درصد (۵۰%) خودروها باشد، تعیین تکلیف از طریق قرعه¬کشی خواهد بود و سایرین می¬توانند در نوبتهای بعدی ثبت نام کنند. چنانچه تعداد متقاضیان، کمتر از پنجاه درصد (۵۰%) خودروها بود، فروش مابقی خودروها بلامانع است.

جناب آقای امیرحسین بانکی‌پور عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نماینده محترم مجلس شورای اسلامی به رسانه ها فرموده اند:
در قرعه‌کشی خودرو، ۵۰ درصد ظرفیت برای مادران در نظر گرفته شده است اما اشکال مطرح این است با اینکه این سهمیه تخصیص می یابد اما خودروسازان تنها به همین میزان رزرو لحاظ می کنند در حالی که ممکن است بسیاری از مادران به دلیل فقدان شرایط لازم یا عدم تکمیل وجه نتوانند ثبت نام خود را قطعی کنند و به‌نوعی از این سهمیه‌ها استفاده نشود. در این راستا بارها به خودروسازان اعلام کرده ایم که باید مطابق آمار ۴ تا ۵ برابر ظرفیت تخصیص یافته، رزرو اعلام شود چراکه تعداد قابل توجهی بنابر دلایل متعدد نمی‌توانند ثبت نام خود را قطعی کنند. اگر این شرایط درست اعمال می‌شد، ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار مادر می‌توانستند خودرو دریافت می‌کردند در حالی که از آبان سال گذشته تا الآن که حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تولد داشته‌ایم و حداقل ۸۰۰ هزار مادر شامل حال این قانون می‌شدند، تنها حدود ۱۳۰ هزار مادر توانسته‌اند خودروی خود را دریافت کنند.